Rak wątroby – zaczyna się zwykle od marskości

Pierwotny rak wątroby (czyli taki, który nie jest przerzutem do tego narządu) zdarza się w naszej części świata rzadko, ale na przykład w Afryce stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Chorują przeważnie mężczyźni w starszym wieku, a 60-80 procent przypadków rozwija się u osób z marskością wątroby, która jest późnym następstwem albo wirusowego zapalenia wątroby typu B, albo alkoholizmu, z tym że głównym czynnikiem ryzyka, wedle statystyk na całym świecie, jest jednak nie alkohol, lecz wirusowe zapalenie wątroby typu B. Obecnie, na szczęście, można mu zapobiegać dzięki szczepionce. Szczepieniom powinni się poddać wszyscy, którzy są szczególnie zagrożeni zakażeniem wirusem B (homoseksualiści, narkomani, osoby, które miały liczne transfuzje, a także narażone na kontakt z chorymi oraz niemowlęta, których matki są nosicielkami tego wirusa).

Istnieje rzadka odmiana raka wątroby, której przyczyną jest kontakt z chlorkiem winylu używanym do produkcji plastiku.

Rak wątroby przeważnie jest śmiertelny, ponieważ większość przypadków wykrywana j est zbyt późno .Duże nadziej e wiąże się z szybkimi i bardzo precyzy j – nymi technikami diagnostycznymi z użyciem przeciwciał monoklonalnych (to przeciwciała wytwarzane w dowolnych ilościach nie w organizmie, lecz w labora-torium). Były nawet doniesienia o skutecznym niszczeniu komórek nowotworowych przez zaatakowanie ich radioaktywnymi przeciwciałami monoklonalnymi.

Co można konkretnie zrobić, jeśli chodzi o zapobieganie? Przede wszystkim zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jeśli istnieje choćby najmniejsze niebezpieczeństwo infekcji. A kto nadużywa alkoholu, co po latach może grozić marskością wątroby, niech powie sobie „stop”, i to jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie