Rak żołądka – dieta na cenzurowanym

Należy do groźnych nowotworów i tylko 16 procent chorych żyje pięć lat. Częściej zapadają na niego mężczyźni i osoby z populacji o niskich dochodach.

Żołądek jest wyodrębnionym odcinkiem przewodu pokarmowego, ma kształt litery J i zaczyna się tam, gdzie kończy się przełyk, a kończy – gdzie zaczyna się jelito cienkie.

Jakie czynniki mogą wywołać nowotwór żołądka? Przede wszystkim istotna jest zawartość kwasu solnego w soku żołądkowym. Jego nadmiar powoduje owrzodzenia śluzówki żołądka, natomiast niedobór może być przyczyną raka. Na tle niedoboru rozwija się szereg chorób, z których każda zwiększa ryzyko raka. Należą do nich niedokrwistość Addiso- na-Biermera, zwana dawniej złośliwą, wywołana brakiem „czynnika wewnętrznego” w soku żołądkowym, co upośledza wchłanianie witaminy B—12 z przewodu pokarmowego zanikowy nieżyt żołądka, przy którym błona śluzowa nie jest w stanie wydzielać kwasu oraz achlorhydria (bez- kwaśność soku żołądkowego), czyli brak „wolnego” kwasu solnego w soku żołądkowym. Osoby cierpiące na jedno z tych schorzeń powinny często poddawać się dokładnym badaniom lekarskim, żeby – w razie rozwoju zmian nowotworowych – możliwa była wczesna interwencja.

Laicy mają czasem błędne pojęcie o związku pomiędzy wrzodem trawiennym a rakiem żołądka. Wrzód nie jest ani zwiastunem, ani przyczyną raka. Możliwa jest jednak pomyłka w diagnozie i wczesne stadium raka zostaje rozpoznane jako „wrzód” żołądka. Nie zawsze łatwo je rozróżnić na zdjęciu rentgenowskim, dlatego konieczna jest gastroskopia. Chory połyka cienką, elastyczną rurkę, na której końcu znajduje się światełko oraz małe szczypce. Lekarz ogląda żołądek, żeby zlokalizować zmianę na śluzówce, pobiera z tego miejsca kilka próbek, które następnie oddaje do analizy. Takie badanie jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy po kilku tygodniach intensywnego leczenia „wrzodów trawiennych” objawy nie ustępują.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie