Stan przewlekły

Niedobrze jest, gdy ktoś, kto miał zawsze regularne stolce, nagle zaczyna cierpieć na zaparcie albo na zaparcie i biegunkę na przemian gdy oddaje cieńsze stolce kształtu wstęgowatego gdy pojawia się w nich czarna lub świeża czerwona krew gdy ma trudności z wypróżnieniem mimo uczucia silnego parcia albo po oddaniu stolca czuje, że nie wypróżnił się całkowicie. Takie objawy każą podejrzewać rozwój jakiegoś tworu guzowatego w obrębie jelit, co wymaga niezwłocznego poddania się badaniom lekarskim, choćby nawet nastąpiła chwilowa poprawa.

Nie należy się martwić zaparciem, gdy zdarza się od czasu do czasu. Dopiero, gdy przechodzi w stan przewlekły, skutki bywają poważne. Wtedy bowiem może dojść do osłabienia funkcji nerwów i mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie wypróżnień i trzymanie stolca, szczególnie u osób starszych, tak jak to jest opisane w pewnej anegdotce. Dwóch starszych panów siedzących w poczekalni u lekarza prowadzi rozmowę:

Długotrwałe zaparcie może doprowadzić do takiego zaklinowania jelita, że stolec musi być wydobywany siłą- co jest bolesne i nieprzyjemne. Nie chciałbym już straszyć takimi konsekwencjami, jak nowotwór jelita grubego.

Przez zmianę trybu życia i nawyków można zapobiec zaparciu, a tym samym uniknąć często towarzyszących mu objawów: uczuciu rozdęcia i pełności w brzuchu, tępego bólu głowy, osadu na języku, przykrego oddechu oraz braku apetytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie