Szczepionka w żadnym wypadku nie może wywołać grypy

Bardzo cierpiała przez kilka dni, „szpikowana” przez cały czas antybiotykami, amantadyną [ Viregy tem K] – w dalszej części rozdziału opowiem szerzej o tym leku, – środkami na kaszel i aspiryną. W końcu doszła do siebie-była trochę słabsza, ale, jak przyznała, o wiele mądrzej sza. Teraz co roku we wrześniu dzwoni do mnie nie po to, żeby zapytać, czy będzie epidemia i czy powinna się zaszczepić, ale żeby się dowiedzieć, kiedy nowa szczepionka przeciw grypie będzie dostępna.

Szczepionka w żadnym wypadku nie może wywołać grypy, ponieważ wytwarzana jest z martwych wirusów. Jej aktywność biologiczna polega jedynie na tym, że pobudza odporność organizmu na żywe wirusy. Amerykanie mają do niej stosunek sceptyczny, gdyż pamiętają, j ak to było ze świńską grypą w latach 1976-77. Na apel władz dało się wtedy zaszczepić 20 procent populacji. Tymczasem do epidemii w ogóle nie doszło, za to u dziesięciu osób na milion zaszczepionych, czyli u 0,001 %) zaobserwowano zespół Guillain-Barre‘a – rzadko występującą polineu- ropatię przebiegającą z porażeniem głównie mięśni kończyn i twarzy. T o, niestety, wystarczyło, żeby na długie lata zniechęcić większość osób do szczepień przeciw grypie.

Nowoczesne szczepionki nie powodują w zasadzie żadnych komplikacji (chyba że ktoś uczulony jest na mięso kurczaka lub jajka kurze, co należy do rzadkości). Istnieją dwa rodzaje szczepionki. Pierwsza zawiera cały wirus, druga – jego rozdrobnione cząsteczki. Ten drugi rodzaj jest lepiej tolerowany przez dzieci. Wasz pediatra na pewno to potwierdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie