Szpiczak mnogi – nie „rozszyfrowany” do końca

I o tym nowotworze niewiele wiemy. Polega na patologicznym rozroście komórek plazmatycznych krwi, które produkują immunoglobuliny, czyli przeciwciała. Zmiany obejmują szpik i kości, a także narządy wewnętrze. Nowotwór występuje powyżej 40 roku życia, częściej u mężczyzn.

Naj szerzej akceptowana jest teoria, która głosi, że szpiczak mnogi jest wynikiem jakiejś zmiany w układzie immunologicznym, związanej z wiekiem, ale mówi się także o wrodzonej podatności, o hormonach, i o innych czynnikach, głównie zawodowych. Większą częstość występowania szpiczaka stwierdzono u zecerów narażonych na kontakt z parą ołowiową, robotników pracujących przy produkcji plastiku, rolników oraz zatrudnionych w przemyśle gumowym i petrochemicznym. Również u osób, które przeżyły wybuch bomby atomowej, oraz radiologów narażonych przez dłuższy czas na małe dawki promieniowania jonizującego. Zwiększa się także ryzyko u rodzeństwa chorych na szpiczaka mnogiego.

Niestety, na razie nikt nie zna sposobu zapobiegania tej postaci nowotworu. Typowym objawem są liczne ogniska bólu w kościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie