Temperatura otoczenia

Temperatura otoczenia wpływa w znacznym stopniu na płód. Podczas upałów kobieta ciężarna powinna przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych. W żadnym wypadku nie chodzić do sauny. Zostało udowodnione, przynajmniej na podstawie badań przeprowadzonych w Japonii, że bardzo wysokie temperatury są przyczyną wzrostu liczby wad wrodzonych. Jednak Finowie, którzy wynaleźli saunę, żywo temu zaprzeczają.

Co jeszcze możesz zrobić albo czego nie robić, żeby urodzić zdrowe dziecko? Unikaj wszelkich nowinkarskich diet, np. bogatej w tłuszcze i białko, ubogiej w węglowodany, makrobiotycznej czy ananasowej. Spożywaj trzy „normalne” posiłki dziennie. Niektórzy naukowcy zastanawiają się, czy różne tzw. zachcianki, jakie miewają kobiety w ciąży, albo wstręt, jaki czują do niektórych potraw, nie są sygnałami przekazywanymi im przez organizm. Wiem, że większość kobiet w tym okresie szczególnie lubi nabiał (bogaty w wapń i zdrowy zarówno dla matki, jak i dziecka), słodycze i owoce (źródło łatwo przyswajalnej energii), a nie ma specjalnej ochoty na kawę, alkohol czy produkty zawierające białko. Być może, rzeczywiście najlepiej, by przyszłe matki słuchały głosu natury. A więc jedz to, na co masz ochotę, jeśli możesz sobie na to pozwolić, ale pod jednym warunkiem, że będziesz wzbogacała swoją dietę o witaminy i sole mineralne.

Wegetarianki nie muszą się martwić, że dziecko jest pozbawione niektórych niezbędnych składników, jeśli piją mleko i jadają jego przetwory oraz jajka. No i wszystkie przyszłe mamy niech zapomną o dewizie wielu kobiet, że „chude jest piękne”. Ciąża nie jest okresem, kiedy powinno się tracić na wadze. Jeśli nie przybędzie ci 9-12 kg, możesz urodzić dziecko z niedowagą, którego odporność, zdrowie, a nawet życie mogą być zagrożone. U kobiet w ciąży często zdarzają się zaparcia – pij wtedy więcej wody, jedz więcej produktów zawierających błonnik, natomiast nie sięgaj po preparaty przeczyszczające.

Upośledzone dzieci nie są przeznaczeniem losu. To tragedia, jakiej często można zapobiec-przez właściwe odżywianie, ostrożność przy stosowaniu leków, ochronę przed infekcjami, napromienieniem i zanieczyszczeniem środowiska oraz… wybór męża pod kątem przodków!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie