Tworzeniu się zaćmy mogą również sprzyjać niektóre leki

Najbardziej rewolucyjnym osiągnięciem w tej dziedzinie są soczewki wszczepiane w oko w czasie operacji i pozostające tam na stałe. Zapewniają dobre widzenie i dają gwarancję, że już nigdy nie trzeba będzie po omacku szukać okularów lub szkieł kontaktowych. Początkowo przy takich zabiegach zdarzały się infekcje i odrzucanie przez organizm wszczepianych soczewek, ale obecnie stosowanie tej techniki zostało całkowicie opanowane i osiąga się znakomite rezultaty.

Dzięki wymianie chorych soczewek można więc zapobiec ślepocie u pacjentów z zaćmą. A czy jest jakaś metoda zapobiegania tworzeniu się zaćmy? Niektórzy naukowcy twierdzą, że bez względu na to, jaki proces chemiczny powoduje zmętnienie soczewek, można go przyhamować małymi dawkami aspiryny. Teo- ria ta nie ma jednak wielu zwolenników. Nie jest także zweryfikowana opinia innych badaczy, że z kolei przeciwne działanie, przyspieszające tworzenie się zaćmy, ma tryptofan – aminokwas naturalnie pobierany przez organizm z pokarmu, głównie z mleka, ale stosowany też w preparatach jako łagodny środek nasenny i przeciwdepresyjny.

Prawdopodobieńństwo zachorowania na zaćmę zwiększa nieco długie przeby-wanie na słońcu. Więcej przypadków tej choroby obserwuje się wśród osób narażonych w pracy zawodowej na działanie promieni ultrafioletowych – chemi-ków, kasjerów testujących banknoty, dentystów, dermatologów. Być może, jest ona w takich przypadkach rezultatem działania promieni ultrafioletowych o dłu-giej fali na tryptofan obecny w ustroju. Środek ochronny stanowią okulary ze szkłami filtrującymi szkodliwe promienie.

Czynnik narażenia stanowi również promieniowanie radioaktywne. Jedno-razowa dawka już 200 radów może skutkować po kilku latach początkami zaćmy. Równie szkodliwy bywa skumulowany efekt nawet wielokrotnie mniejszych dawek. Toteż osoby narażone przez dłuższy czas na działanie np. promieni Roentgena – technicy, radiolodzy i naukowcy – powinny podczas pracy chronić oczy specjalnymi okularami ze szkła ołowianego.

Tworzeniu się zaćmy mogą również sprzyjać niektóre leki. Należą do nich krople stosowane przy krótkowzroczności oraz sterydy. Każdy, kto z jakiegokol-wiek powodu – zwykle jest to zapalenie stawów lub przewlekła choroba płuc – przyjmował przez rok prednizon [Encorton], nawet w tak małych dziennych dawkach jak 10 mg, jest zagrożony i powinien być z tego względu dokładnie przebadany przez okulistę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie