Udar mózgu – złe i dobre wiadomości

Udar mózgu to trwałe lub przejściowe uszkodzenie tkanki nerwowej mózgu w następstwie utrudnionego lub całkiem odciętego dopływu krwi do mózgu. Tkanka nerwowa jest bardzo wrażliwa i wymaga stałego odżywiania, które zapewnia sieć naczyń tętniczych biegnących po powierzchni mózgu i przenikających głęboko do jego wnętrza. W funkcjonowaniu tej sieci mogą wystąpić różne nieprawidłowości. To, w jaki sposób udar się objawia – paraliżem, utratą mowy, ślepotą, śpiączką czy śmiercią – zależy i od jego przyczyny, i od tego, jaka część mózgu została nim dotknięta i jaka część tkanki uległa uszkodzeniu w wyniku niedotlenienia.

Tworzenie się zakrzepów w tętnicach mózgu: Zakrzepica, czyli zwiększona skłonność do tworzenia się zakrzepów w obrębie układu naczyniowego, m.in. wskutek miażdżycy, bywa porównywana do rdzewienia rurociągów. Powstający w żyle lub tętnicy zakrzep zatyka całkowicie lub częściowo światło naczynia, a następstwa tego procesu zależą m.in. od jego umiejscowienia. Zakrzep w tętnicy wieńcowej powoduje zawał serca, w kończynie dolnej – bóle podczas chodzenia, w oku – w niektórych przypadkach nawet utratę wzroku, w nerkach – zatrzymywanie w ustroju „odpadów” przemiany materii i tak dalej. Zakrzep w naczyniach mózgowych powoduje udar.

W większości przypadków udaru człowiek nim dotknięty nie był świadom zagrożenia. Objawy zwiastujące – „przejściowe niedokrwienie mózgu” – pojawiają się w mniej niż jedna czwarta przypadków. Charakteryzują się krótkotrwałym zdrętwieniem kończyny, uczuciem słabości, niewyraźną mową czy podwójnym widzeniem. Zwykle pacjenci relacjonują je mniej więcej tak: „Właśnie oglądałem telewizję (albo rozmawiałem z żoną czy jadłem obiad), kiedy nagle zaczęła mnie boleć głowa. Trwało to godzinę czy dwie, a potem nie mogłem ruszyć prawą ręką (albo lewą nogą lub mówić albo podnieść widelca). Do tego momentu byłem zupełnie zdrowy.” Oczywiście, ci ludzie nie byli „zupełnie zdrowi”, tylko im się tak wydawało. Gdyby z jakiegoś powodu wykonano im przedtem badanie krążenia mózgowego, wykryto by w którymś miejscu mózgu zwężenie jednego z naczyń.

Jeżeli tętnica dotknięta zakrzepicą jest mała lub stanowi tylko odgałęzienie większego naczynia, zniszczony obszar mózgu jest także mały. W takich okolicz-nościach wyzdrowienie następuje zwykle szybko i jest całkowite. Inaczej jest w wypadku, gdy chodzi o większą tętnicę – im jest ona większa, tym poważniejsze są objawy i tym większe ryzyko trwałego kalectwa lub śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie