Uraz jąder

Uważa się, że narażenie na syntetyczne estrogeny w życiu płodowym może powodować potem różne anomalie jąder. Dotyczy to, na przykład, synów kobiet, które będąc w ciąży brały DES (dietylstylbestrol). Istnieją też inne, rzadkie, zaburzenia genetyczne, którym przypisuje się wzrost zachorowań na raka jąder – obojnactwo, spodziectwo (ujście cewki moczowej znajduje się wtedy między żołędzią a kroczem, zamiast z przodu prącia) oraz niedorozwój jąder. Żadnemu z nich, niestety, nie można zapobiec.

Uraz jąder, który może się zdarzyć przy uprawianiu pewnych sportów, jest także podejrzewany o zwiększanie prawdopodobieństwa późniejszego pojawienia się nowotworu. Przeprowadzono badania, z których wynikało, że uprawianie jazdy konnej i jazdy na rowerze w dzieciństwie zwiększa podatność na raka jąder. Te obserwacje wymagają jednak potwierdzenia dakszymi badaniami. Inne doniesienia wskazują jako czynnik ryzyka choroby zakaźne atakujące jądra, jak np. świnka, ale tego także nie można jeszcze uznać za rzecz udowodnioną.

Bardzo ważne jest, żeby młodych mężczyzn uczono badania jąder, tak jak młode kobiety uczy się badania piersi. Zalecałbym comiesięczne samodzielne badanie jąder wszystkim mężczyznom w wieku 20-35 lat. Jest to naprawdę bardzo łatwe: po ciepłym prysznicu lub kąpieli, kiedy worek mosznowy jest rozluźniony, delikatnie przesuwa się jądra między kciukiem a palcem wskazującym. Jeśli wyczuje się jakieś zgrubienie, guzek lub powiększenie, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza. Także lekarz badając pacjenta nie powinien pomijać oględzin jąder.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie