Urazy oka

Czy praca w ogrodzie jest pod tym względem bezpieczniejsza? Nie bardzo. Uszkodzeniem oka grożą tutaj wióry powstające podczas rąbania lub piłowania drewna, drobne gałązki przycinanych krzewów, kamyki odpryskujące w górę spod kosiarki do strzyżenia trawników, no i chemikalia stosowane do ochrony roślin lub nawożenia, które są w stanie oko zwyczajnie wypalić. Toteż radzę używać okularów również przy pracach ogrodniczych.

Urazom oka, które zdarzają się w przemyśle, z reguły można zapobiec. Wszyst- kie możliwe do zastosowania metody i środki ochronne są zbyt liczne i zróż-nicowane, aby je tu omawiać. Wystarczy powiedzieć, że gdyby przestrzegano obowiązujących przepisów bhp, 90% wypadków powodujących utratę wzroku nigdy by się nie wydarzyło. Jeden z moich pacjentów przyszedł do mnie kiedyś w środku zimy pięknie opalony. „Był pan na Florydzie?” zapytałem. „Żartuje pan? Z moją pensją”? „A skąd ta opalenizna?” „Kwarcówka, a cóż by mogło być innego?” „Zakładał pan okulary?” „Nie, bo zostawiają brzydkie białe obwódki dookoła oczu i opalenizna wygląda wtedy sztucznie. Po prostu zamykam oczy.”

Ten beztroski pan to kandydat numer jeden na okulistycznego pacjenta. Światło lampy kwarcowej bowiem to nie tylko trucizna dla skóry, ale także przekleństwo dla oczu.

Na urazy oczu narażone są też osoby, które używają soczewek kontaktowych, a nie bardzo sobie radzą z ich czyszczeniem i zakładaniem. Są to zwykle osoby w starszym wieku, których sprawność i koordynacja psychoruchowa są już nieco zachwiane. Jeśli ktoś nie czuje się dość pewnie przy samodzielnym codziennym rytuale, jakiego wymagają normalne soczewki kontaktowe, powinien postarać się 0 soczewki do zakładania na stałe i prosić co parę tygodni lub miesięcy lekarza, by to on je zdejmował i czyścił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie