W razie pojawienia się kłopotów z zaparciem

Jednym z lepszych środków przeczyszczających jest dość powszechnie stosowana laktuloza – nie ulegający trawieniu cukier syntetyczny, który zatrzymuje wodę, dzięki czemu jego obecność w jelitach sprzyja zmiękczaniu, formowaniu się i łatwiejszemu wydalaniu masy kałowej.

W razie pojawienia się kłopotów z zaparciem w toku jakiejś terapii lekowej, trzeba wyjaśnić, czy przyczyną nie są aktualnie zażywane środki. Winne mogą być regularnie stosowane następujące leki:

• Wszelkie preparaty zawierające kodeinę wchodzące w skład mieszanek wykrztuśnych, środków narkotycznych i przeciwbólowych.

• Środki zobojętniające kwas żołądkowy zawierające glin, np. tabletki al- kalizujące, które wiele osób ssie co kilka godzin na tzw zgagę. Związki magnezu lub węglanu wapnia o podobnym działaniu nie powodują natomiast zaparcia.

• Żywica kolestyraminowa [Cholestyramine]. W raporcie rządowyn z 1984 podano, że obniżanie poziomu cholesterolu kolestyraminą zapobiega chorobie wieńcowej lub ją opóźnia. Od tego czasu przepisywałem ten lek „sercowcom”, którzy mieli wysoki poziom cholesterolu. Wielu z nich skarżyło się później na przewlekłe zaparcie. Można temu jednak zapobiec spożywając jednocześnie dużo produktów zawierających błonnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie