W sprzedaży znajduje się wiele różnych leków przeciwuczuleniowych

Za dobre leki objawowe (tzn. łagodzące objawy, ale nie leczące przyczyn) przeciwbiegunkowe uważam Imodium [lub Reasec], sprzedawane na receptę. Są to małe pigułki, które nie zajmują wiele miejsca w podręcznej apteczce. Trzeba jednak zabrać przynajmniej pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt tabletek na osobę, ponieważ uporczywa biegunka wymaga zażywania ośmiu lub nawet więcej dziennie. Gdy lek nie skutkuje po czterech dniach, należy porozumieć się z miejscowym lekarzem.

W sprzedaży znajduje się wiele różnych leków przeciwuczuleniowych, skute-cznych w łagodnych postaciach alergii. (Nasilony, zagrażający życiu atak wymaga doraźnego zaordynowania leku przez lekarza!) Większość z nich wywołuje uczucie senności, co bywa niebezpieczne dla osób prowadzących pojazdy. W związku z tym specjalnie dla turystów polecam jeden z nowszych środków Seldane [w Polsce nie zarejestrowany, może go zastąpić Hismanal], który tego efektu nie daje. [Najlepiej poradź się lekarza, jaki lek przeciwuczuleniowy możesz zażywać, jeśli prowadzisz samochód.]

Nie polecam silnych środków przeczyszczających, po których prawie cały dzień spędza się w toalecie. Powinny nam wystarczyć preparaty łagodniej działające – Metamucil lub Senokot [nie dopuszczone do sprzedaży w Polsce, zamiast nich można sięgnąć po Lactulosum lub tabletki z rzewienia].

Jeśli chodzi o maści i kremy, to na wypadek uczuleniowej wysypki czy swędzenia lub w razie użądlenia radziłbym zastosować jakiś preparat sterydowy [np. Hydrocortisonum aceticum lub Laticort – oba na receptę – albo dostępny bez recepty niesterydowy Fenistil w postaci żelu].

U niektórych osób właśnie podczas urlopowego wyjazdu dają o sobie znać hemoroidy. Jeśli ktoś ma tę dolegliwość, powinien zabrać ze sobą odpowiednią maść i/lub czopki [np. Hemorectal lub Procto-Glyvenol].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie