W Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych dostępny jest w paru klinikach chorób piersi specjalny program nauczania, wykorzystujący bardziej wyszukane techniki z zastosowaniem specjalnie skonstruowanych modeli piersi. Jeśli chodzi o badanie mammograficzne, powinna mu się poddać każda kobieta w wieku trzydziestu pięciu lat, żeby służyło jako obraz stanu wyjściowego ułatwiający późniejsze oceny. Jeżeli wywiad rodzinny nie wskazuje na szczególne zagrożenie, z następnym badaniem można poczekać do ukończenia czterdziestu lat, po czym wykonywać je co dwa lata, aż do pięćdziesiątego roku życia, kiedy należy przejść na badania coroczne. Warto przy tym wiedzieć, że aparaty do mammografu nowego typu emitują znacznie mniej szkodliwego promieniowania niż starsze.

W przedziale wiekowym trzydzieści pięć – czterdzieści pięć lat kompletne badania kontrolne powinny być wykonywane co trzzy lata. Wtedy powinien zostać wykonany – jako wyjściowy – pierwszy elektrokardiogram spoczynkowy, natomiast wysiłkowy – jeśli nie ma dolegliwości w obrębie klatki piersiowej – tylko w przypadku podejmowania przez badanego intensywnych ćwiczeń fizycznych po ukończeniu pięćdziesięciu pięciu lat EKG wysiłkowe wykonuje się corocznie.

Po osiągnięciu czterdziestu pięciu lat człowiek staje się bardziej narażony na ataki głównych „zabójców” – choroby serca i naczyń, raka, udar mózgu. Od tej chwili przez kolejne dziesięć lat powinien odwiedzać lekarza w celu wykonania badań kontrolnych co dwa lata (pamiętając jednak o corocznym sprawdzaniu ciśnienia krwi, badaniu cytologicznym, badaniu piersi i analizie kału).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie