Wczesne prawidłowe rozpoznanie choroby wrzodowej

Wczesne prawidłowe rozpoznanie choroby wrzodowej jest więc ważne, ale nie tylko dlatego. W żołądku często lokuje się nowotwór złośliwy i to, co może wyglądać na wrzód trawienny, często jest faktycznie rakiem. Kiedy zostaje on mylnie rozpoznany jako choroba wrzodowa, traci się cenny czas na łagodzenie jej objawów za pomocą leków przeciwwrzodowych, zamiast przeprowadzić konieczną w takim przypadku operację.

Choroba wrzodowa wybiera ludzi podobnego wieku i płci, co choroby serca i naczyń. Na przykład, kobiety przed menopauzą rzadko miewają zarówno miażdżycę, jak i wrzody, natomiast mężczyźni po czterdziestce (i młodsi) mogą cierpieć na obydwa schorzenia. Występują one jednakowo często wśród kobiet po menopauzie i mężczyzn w podobnym wieku.

Klasyczny objaw choroby wrzodowej to tępy, przypominający ściskanie z gło-du, ból w górnej części brzucha, przy którym ulgę przynosi jedzenie i środki zobojętniające kwaśność soku żołądkowego. Natomiast w przypadku raka żołądka ból przeważnie nasila się po jedzeniu, a nie przechodzi. Nie radziłbym jednak opierać się na tej informacji w celu samodzielnego stawiania diagnozy.

Objawy choroby wrzodowej mogą przypominać objawy innych chorób, prze-de wszystkim dusznicy bolesnej. I odwrotnie – dolegliwości ze strony serca mogą być potraktowane jako choroba wrzodowa zdarzały się nawet przypadki śmierci po ataku serca błędnie rozpoznanym jako „niestrawność”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie