WIEK PACJENTA

Już sama historia pacjentki sugeruje odpowiedzi na kilka z powyższych pytań. Zastanówmy się, jakie czynniki sprawiły, że Pani Martin była szczególnie narażo-na na kłopoty.

WIEK. Wprawdzie nie wszystkie mechanizmy u podłoża osteoporozy są do końca wyjaśnione, ale faktem jest, że rzadko występuje ona u kobiet przed menopauzą. Nie rozwija się u młodych ludzi, chyba że z jakiejś przyczyny mają niedobór wapnia w kościach. W miarę starzenia się zmniejsza się zdolność jelit do wchłaniania wapnia. W jakim wieku się to zaczyna i w jakim stopniu upośledzona jest ta funkcja jelit to sprawa indywidualna. Regułą jest jednak, że im człowiek starszy, tym mniej wapnia dociera do jego kości, które w związku z tym stają się słabsze, kruche, łamliwe.

Niedobór wapnia nie związany ze starzeniem się, a więc występujący u ludzi w różnym wieku, powodują: nowotwór przytarczycy (omawiany w rozdziale na temat zapobiegania kamicy nerkowej) szpiczak mnogi (nowotwór atakujący kości i szpik kostny) przewlekłe używanie dużych ilości hormonów sterydowych [np. Encortonu] (często w gośćcowym zapaleniu stawów lub ciężkiej astmie) nie leczona nadczynność tarczycy subtotalna resekcja żołądka (gdyż wycięcie większej części żołądka zmniejsza obszar wchłaniania wapnia) nieprawidłowe wydzielanie męskiego hormonu płciowego (u młodych mężczyzn z niewydolnością hormonalną jąder).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie