Wszyscy pamiętamy osławiony Talidomid

Do wielu bardzo szybko można się przyzwyczaić, tak że kończy się uzależnieniem, jeśli nie fizycznym, to psychicznym. A gdy do tego dojdzie, szanse na zasypianie bez proszka stają się znikome. Osobie uzależnionej rzadko wystarcza jedna tabletka. Mam pacjentów, którzy po dojściu do maksymalnych dopuszczalnych dawek jakiegoś leku musieli go, oczywiście, odstawić, przerzucali się na inny, znowu stopniowo zwiększali dawki, gdyż ciągle mieli problemy z zaśnięciem i nie kończyły się one nawet przy stosowaniu maksymalnych dawek najsilniej szego z dostępnych środków. Zdarza się, iż takie osoby sięgają po narkotyki i wtedy wpadają w poważne tarapaty.

Nie jest to jedyny powód, dla którego lekarze odradzają pacjentom tabletki nasenne i uspokajające. Przede wszystkim uprzedzają o kumulującym się efekcie działania tych leków i alkoholu. Stanowi on zagrożenie nie tylko dla osób pijących nałogowo, ale także dla tych, które tylko od czasu do czasu lubią trochę wypić w towarzystwie. Ostrzegają kobiety ciężarne, dla których zażywanie takich pigułek wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Wszyscy pamiętamy osławiony Talidomid. Są też inne powody, sytuacyjne. Niepowinni brać środków nasennych ludzie, których pomocy może potrzebować w nocy ktoś bliski (małe dziecko, starzy rodzice, chory przyjaciel czy sąsiad). Nie mogą ich brać osoby, które muszą być dyspozycyjne służbowo. I jedni, i drudzy przez proszki mogą po prostu zawieść. Na koniec dodam, że choć firmy farmaceutyczne podkreślają zalety środków nasennych, wiele osób ma po nich rano kaca. No i można być prawie pewnym, że gdyby się któryś z nich zażywało ponad miesiąc, po odstawieniu kłopoty ze snem będą większe niż przedtem.

W przypadku zaburzeń snu najistotniejsze jest ustalenie ich przyczyny. Czy mają one podłoże psychologiczne, czy fizyczne, czy są następstwem choroby lub zażywania jakichś leków? Na ogół przy pomocy lekarza udaje się rozwiązać ten problem. Jeśli nie, poproś go o skierowanie do ośrodka leczenia zaburzeń snu, gdzie są przeprowadzane dokładniejsze badania i stosowane są różne formy terapii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie