Wykrycie raka

Lepiej jednak – w razie stwierdzenia obecności krwi utajonej w stolcu – nie zakładać, że jest ona spowodowana przez któryś z tych czynników, lecz udać się do lekarza i jemu pozostawić interpretację wyniku badania. Warto też wiedzieć, że niektóre złowieszcze choroby powodują krwawienie występujące z przerwami, łatwo więc o samouspokojenie, jeśli po wyniku pozytywnym następują dwa albo trzy negatywne. Każde, nawet jednorazowe, stwierdzenie krwi utajonej musi być zgłoszone lekarzowi.

Jestem przekonany, że regularne sprawdzanie obecności krwi w stolcu zmniejsza potrzebę częstych rutynowych badań profilaktycznych ukierunkowanych na wykrycie raka, jak wlew doodbytniczy kontrastu, wziernikowanie odbytnicy lub okrężnicy. Nie znaczy to jednak, że może je całkowiciie zastąpić, szczególnie u osób, które mają objawy wskazujące na zakłócenia normalnej pracy jelit (np. nagłe zatwardzenie lub biegunka) bądź należą do grupy ryzyka z uwagi na przypadki raka jelita w rodzinie albo na własną podatność, spowodowaną np. wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy.

Nie można jednak polegać wyłącznie na tym jednym teście. Trzeba własny stolec oglądać. Zdziwicie się pewnie, czego można się dzięki temu dowiedzieć. Jeżeli kilkakrotnie zdarzy się, że jest cienki i sznurkowaty, można podejrzewać istnienie guza zacieśniającego przejście, którym wydostaje się na zewnątrz. Jeżeli ktoś jest amatorem tatara albo surowych ryb, może nawet zobaczyć robaka odpowiedzialnego za nie zdiagnozowane dolegliwości brzucha. Ważny jest również kolor stolca. Gliniasty może sugerować zatkanie przewodów żółciowych, zwykle przez kamień żółciowy, a czasem przez guz umiejscowiony w tym rejonie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie