Wzrost liczby zachorowań na AIDS

Jeśli owrzodzenie pojawi się znowu na krótko przed porodem, konieczne będzie cesarskie cięcie, dzięki czemu noworodek uniknie przechodzenia przez zainfekowany kanał pochwowy. Skutki zakażenia mogą być bardzo poważne, np. poród martwego płodu lub wrodzona ślepota.

W rozdziale 3 wspomniałem o konieczności badania kobiet w ciąży na nosiciel-stwo wirusa zapalenia wątroby typu B. Wszystkie przyszłe matki, które były lub są narażone na zakażenie tym wirusem – przede wszystkim te, które stykają się z racji wykonywanej pracy z zarażonymi pacjentami na oddziałach zakaźnych – powinny poddać się badaniu krwi na obecność przeciwciał. Jeśli test na obecność przeciwciał wirusowego zapalenia wątroby typu B okaże się pozytywny, wstrzyknięcie dziecku przy urodzeniu swoistej immunoglobuliny HB5 oraz szczepionki zapobiega tej infekcji u około 85-90 procent noworodków.

Każdy zdaje sobie sprawę ze wzrostu liczby zachorowań na AIDS wśród osób, które przedtem nie należały do grupy ryzyka. Niemowlęta mogą zarazić się tą straszną chorobą od matek podczas porodu. W przypadku kobiet, które miały partnerów biseksualnych, które były prostytutkami, narkomankami lub miały robioną transfuzję, zawsze należy brać pod uwagę ryzyko zarażenia dziecka wirusem HIV. Ponieważ nie wynaleziono dotąd sposobu leczenia tej choroby ani zapobiegania jej, zasadne jest pytanie, czy takie kobiety powinny świadomie zachodzić w ciążę. A każda kobieta, która po prostu wie, że choruje na AIDS lub jest nosicielką wirusa HIV, powinna zapobiegać ciąży. Jeśli zajdzie w ciążę i zdecyduje się urodzić dziecko – będzie ono nosicielem wirusa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie