Z pęcherzykiem żółciowym czy bez?

Przekonałem chyba nawet tych, którzy nigdy nie cierpieli z powodu kamieni moczowych, że można zapobiegać ich powstawaniu pijąc dużo wody, szczególnie w czasie upałów. Gdy chodzi o kamienie żółciowe, nie mogę jednak zasugerować niczego takiego, co by w równie oczywisty sposób zmniejszało ryzyko tworzenia się ich w pęcherzyku żółciowym. W tym przypadku chodzi raczej o to, by zapobiegać powtarzającym się atakom kolki, wywoływanym przez kamienie już powstałe, oraz nie dopuszczać ani do podrażnienia i zainfekowania pęcherzyka żółciowego, w którym się znajdują, ani do przedostania się kamieni do przewodu

łączącego pęcherzyk żółciowy z jelitami, gdyż wówczas kolejny atak kolki żół-ciowej może być bardzobolesny, a nawet stanowić pewne zagrożenie.

Kamica żółciowa jest bardzo powszechną chorobą, przy czym szacuje się, że około 50 procentach przypadków przebiega bezobjawowo, tak że nie każdy, kto ma kamienie żółciowe, musi o tym wiedzieć. Gdyby kamienie żółciowe mogły mówić, to powiedziałyby, że najbardziej lubią kobietę otyłą, która rodziła, przekroczyła czterdziestkę, ma skłonność do wzdęć. Podatne są osoby z chorobą reumatyczną zastawki dwudzielnej, kobiety stosujące hormonalne pigułki antykoncepcyjne, otyli z wysokim poziomem cholesterolu, zwłaszcza gdy zażywają w związku z tym klofibrat [Clofibrat] regulujący przemianę lipidową (tłuszczową) w ustroju. Jest to w każdym razie choroba wieku dojrzałego, a jej głównym symptomem mogą być tylko dokuczliwe gazy do czasu, gdy mały kamień nie wydostanie się z pęcherzyka i drogami żółciowymi nie podąża do jelit – wówczas występują silne bóle napadowe (kolka), promieniujące od prawego nadbrzusza do prawego barku albo ku tyłowi do łopatki. Może temu towarzyszyć gorączka, ale niekoniecznie, oraz – w zależności od lokalizacji kamienia w przewodzie -wystąpić zażółcenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie