Zanim pójdziesz do laboratorium

Szereg badań, które do niedawna były wykonywane wyłącznie przez lekarza, szpital lub laboratorium, można dzisiaj zrobić we własnym zaciszu domowym. Na następnych stronach omawiam kilka przydatnych testów, które za pomocą prostych zestawów, jakie są dostępne w aptekach, można wykonywać samodzielnie. A co to ma wspólnego z profilaktyką? Żadne badanie nie zapobiega, oczywiście, chorobie, ale pozwala wcześniej ją wykryć i dzięki temu skuteczniej kontrolować oraz leczyć.

Entuzjastom samodzielności radzę, by nie zaczynali od kupna droższych i raczej profesjonalnych przyrządów, lecz nauczyli się najpierw robić rzeczy najprostsze. Jeden z moich pacjentów spytał mnie kiedyś, czy uważam za dobry pomysł, aby sam sobie badał czynność płuc w domu na specjalnym aparacie. Cierpiał przewlekle na zapalenie oskrzeli i miał rozedmę płuc – chciał sprawdzać, jak postępuje leczenie.

Urządzenie, o którym myślał, kosztowało kilkaset dolarów. Jego pytanie uznałem za dość zabawne. Miał bowiem również zaburzenia rytmu serca, a nigdy nie nauczył się mierzyć sobie samemu tętna! Byłoby to bardzo pomocne dla nas obu i z wielką korzyścią dla leczenia – bez żadnych wydatków na kosztowną aparaturę. Przecież większość lekarzy zaczyna badanie pacjenta od zmierzenia mu tętna. Osoby z jakąkolwiek dolegliwością serca lub te, które chcą wiedzieć, jak na pracę ich serca wpływają uprawiane przez nich ćwiczenia fizyczne, z pewnością docenią zalety opanowania tej skądinąd prostej umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie