Zapalenie pęcherza moczowego – choroba miodowego miesiąca

Jedną z najczęstszych chorób u kobiet jest zapalenie pęcherza moczowego pochodzenia zakaźnego. Prawdę powiedziawszy, narażona jest na nie każda seksualnie aktywna kobieta. Bywają takie, u których nawroty tej choroby występują co dwa lub trzy miesiące. Niepotrzebnie cierpią, ponieważ zapaleniu pęcherza można z dobrym skutkiem zapobiegać.

Przyczyną infekcji są najczęściej znajdujące się w jelitach bakterie, zwane pałeczkami okrężnicy, ale także inne drobnoustroje: gronkowce, paciorkowce, rzęsistek pochwowy, grzyby.

Zapalenie pęcherza częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ odbytnica kobiety znajduje się w odległości tylko od 2,5 cm do 7,5 cm od cewki moczowej. Ułatwia to przemieszczanie się pałeczek okrężnicy z odbytnicy do cewki. Poza tym długość cewki moczowej u kobiet wynosi od 1,5 cm do 5 cm, więc drobnoustroje, które się do niej przedostaną, mają niedaleką drogę do pęcherza. Gdy się tam znajdą i nie zostaną zniszczone, stają się źródłem przewlekłej, nawracającej infekcji.

Mężczyźni rzadziej chorują na zapalenie pęcherza, gdyż cewka moczowa znajdująca się w prąciu jest bardziej oddalona od odbytnicy. Ponadto, w przeci-wieństwie do krótkiej cewki moczowej u kobiet, męska ma około dwudziestu centymetrów długości – od ujścia w prąciu do pęcherza moczowego. Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn jest na ogół następstwem zabiegów endo- skopijnych, np. cystoskopii lub cewnikowania pęcherza, towarzyszy zapaleniu stercza (infekcji gruczołu krokowego) lub uszkodzeniu samego pęcherza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie