Zapobieganie bolesnym konsekwencjom

Podstawą zapobiegania popółpaścowemu nerwobólowi wydaje się być wczesna diagnoza. Im wcześniej pacjent i lekarz odkryją rozwijający się półpasiec i im wcześniej interweniują, tym mniejsze prawdopodobieństwo utrzymywania się długotrwałego bólu. Badania, którymi objęto dzieci z obniżoną odpornością chore na półpasiec, wykazały, że wczesne wkroczenie z interferonem (w ciągu pierwszych czterech lub pięciu dni) zmniejszało prawdopodobieństwo utrzymywania się bolesności. [Interferon uważany był wówczas jeszcze za środek optymalny.]

Najnowszym lekiem proponowanym w zapobieganiu i leczeniu nerwobólu popółpaścowego obecnie, podobnie jak przy opryszczce, acyklowir. Podaje się go w ostrej fazie choroby, ale dawki muszą być większe niż przy opryszczce. Łagodzi objawy, zmniejsza też możliwość utrzymywania się później ciągłego nerwobólu.

Stosowaną metodą zapobiegania następstwom, gdy zmiany w półpaścu dotyczą oczu lub uszu, jest podawanie razem z acyklowirem kortykosterydów jak najwcześniej po wystąpieniu objawów. Zwracam uwagę, że nie każdy toleruje i nie każdy może bezpiecznie przyjmować sterydy, ale u tych, którzy mogą (gdy tak stwierdzi lekarz), kilkudniowe leczenie może zmniejszyć ryzyko nieustąpie- nia przez czas długi dręczącego bólu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie