Zaszczepienie pacjentowi takiej pewności siebie

Zaszczepienie pacjentowi takiej pewności siebie jest niezawodnym sposobem na to, by zapobiec impotencji psychogennej, występującej często po zawale.

Nowe techniki diagnostyczne umożliwiają odróżnienie impotencji psychogennej od mającej podłoże organiczne. Na przykład, duże znaczenie ma test diagnostyczny, który pozwala na stwierdzenie, czy erekcje zdarzają się podczas snu. Jeśli tak, to mechanizmy, które do niej doprowadzają, działają prawidłowo, a więc impotencja ma charakter psychogenny. Nie potrzeba zresztą kosztownych przyrządów, aby samemu uzyskać ttę informację. Wystarczy oderwać pięć czy sześć kolejnych znaczków pocztowych z arkusza, zwilżyć brzeg jednego i „oban- derolować” nimi zwiotczały członek przed położeniem się spać. Jeśli rano banderola będzie przerwana, to znaczy, że w nocy nastąpił wzwód.

Organiczne podłoże impotencji jest różnorodne. Większość mężczyzn, szczególnie w starszym wieku, przyczyny swoich kłopotów seksualnych upatruje w malejącej z wiekiem produkcji hormonów płciowych. Szukają szybkiego 1 uproszczonego rozwiązania problemu, a za takie uważają przyjmowanie testos-teronu w zastrzyku lub tabletkach. Czasami okazuje się on skuteczny, ale raczej z przyczyn psychologicznych (pomaga na zasadzie efektu placebo). W rzeczywistości poziom hormonów u mężczyzn rzadko obniża się przed siedemdziesiątym lub osiemdziesiątym rokiem życia. Wtedy dopiero leczenie testosteronem ma sens i może okazać się skuteczne.

Obwinianym o przyczynianie się do impotencji jest też inne zaburzenie hormonalne, nie dotyczące już gruczołów płciowych, a mianowicie niedoczynność tarczycy. Wtedy profilaktyka polega po prostu na podawaniu preparatów uzupełnieniających niedobór hormonu tarczycy w ustroju.

Każdy mężczyzna po pięćdziesiątce, który z niewiadomych przyczyn stał się impotentem, powinien mieć zmierzony poziom prolaktyny. Gdy jest jej za dużo, przeszkadza to w erekcji. Hormon ten wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Jego nadmiernej produkcji można skutecznie przeciwdziałać metodami farmakologicznymi lub chirurgicznymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie