Zmiany w tętnicach wieńcowych

A gdyby nie poszedł na rutynowe badania, lekarz nie miałby okazji zlecić mu zrobienie testu wysiłkowego, który ujawnił fatalny stan tętnic wieńcowych. Gdyby Saul zaczął wtedy intensywnie ćwiczyć, mógłby już być w gronie tych, którzy powiększają statystyki, o jakich wolimy nie myśleć.

Z tej konkretnej historii płyną dwa wnioski: że elektrokardiogram spoczynkowy nie zawsze ujawnia zmiany w tętnicach wieńcowych, i że każdy mężczyzna po czterdziestce, który chce rozpocząć intensywne ćwiczenia fizyczne, powinien przedtem poddać się wysiłkowemu EKG.

Z jednej strony macie zatem oparte na danych statystycznych oceny, które negują celowość corocznych badań kontrolnych, z drugiej zaś – na rzecz odmiennego punktu widzenia- tylko moje „anegdoty” o pacjentach i moje przekonanie, że takie badania są wskazane dla większości ludzi. Co sądzić i co robić? Przede wszystkim uświadomić sobie, że po pierwsze nie mogą one zaszkodzić. A po drugie, że najcięższym argumentem przemawiającym przeciwko nim są koszty. Gdy obniża się stopa życiowa społeczeństwa, każdemu coraz trudniej podołać takim wydatkom. Jest to rzeczywiście poważny problem. Z żalem przyznaję, że realia życia zmuszają nawet takiego entuzjastę, jak ja do pewnych kompromisów. Niżej przedstawiam opcję minimalistyczną zakresu badań kontrolnych – jest to takie minimum, jakie jestem jeszcze w stanie zaakceptować, pozostając w zgodzie ze swym sumieniem i zasadami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie