fbpx

CASESTUDY: Mieszkanie bluesowe

Stanęliśmy przed dość trudnym zadaniem.
Naszym Klientem był młody mężczyzna, dla którego mieliśmy zaprojektować jego pierwsze własne mieszkanie. Ponieważ jest wielkim fanem muzyki bluesowej – mieszkanie miało mieć charakter oddający jego zainteresowania i pasje.

Mieszkanie miało być więc utrzymane w nieco surowej, loftowej stylistyce, ciemnych, męskich kolorach. A jednocześnie być urządzone tak, żeby nie sprawiać kłopotu w codziennym utrzymaniu. Miało być funkcjonalne pod kątem przechowywania i zapewnić niezbędne miejsce do pracy. A przy tym… musiało mieć TO COŚ.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że mieszkanie miało nieco ponad 30 m2, dość niestandardowy układ i nie najlepsze naturalne doświetlenie.

Podstawowe problemy przed którymi stanęliśmy:

  1. mieszkanie było małe (34m2), dwupokojowe (salon z aneksem kuchennym i niewielkim przedpokojem, niewielką sypialnią oraz kompaktową łazienka.
  2. Kształt salonu w tym mieszkaniu jest nieco specyficzny. Część dzienna była długa, dość wąska, z rzędem okien na krótszym boku. Mieszkanie zlokalizowane po wschodniej stronie budynku.
  3. Mieszkanie nie miało komórki lokatorskiej, a więc całość miejsca do przechowywania musiała być zapewniona wewnątrz mieszkania.

Poradziliśmy sobie ze wszystkimi problemami. Jak? Przyjrzyjmy się zaproponowanym przez nas kluczowym rozwiązaniom, które złożyły się na bardzo ciekawy efekt końcowy.

Optyczne powiększenie i doświetlenie mieszkania

Mieszkanie w tym układzie ma dużą tendencję do niedoświetlenia. Orientacja na wschód, okna usytuowane na krótkiej ścianie powodowały, że im bliżej aneksu kuchennego, tym robiło się w nim ciemniej.

Zależało nam na osiągnięciu miękkiego, przyjemnego, ciepłego światła rozproszonego w całości części dziennej, dlatego w pierwszym kroku postawiliśmy na oświetlenie ambientowe, które osiągnęliśmy przez zastosowanie listwy LED. Ukryliśmy ją za maskownicą nad ceglaną ścianą oraz przed karniszami.

Taki rodzaj oświetlenia nie daje co prawda światła wystarczającego do pracy, czytania, ale jest świetne gdy chcemy doświetlić pomieszczenie klimatycznym, bardzo przyjemnym światłem. W dodatku, poprzez rozświetlenie ścian, pomieszczenie wygląda na większe! Na dodatek, atuty tego rodzaju oświetlenia można wykorzystywać nie tylko po zmierzchu, ale również gdy za oknami jest jeszcze jasno.

Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, pamiętajcie, że pokaże ono wszelkie nierówności na ścianie lub innych strukturach, które znajdują się pod listwą oświetleniową. W naszym przypadku uwydatniło ono atuty ceglanej dekoracji. Ale jeśli chcecie podświetlić otynkowaną, malowaną ścianę – zadbajcie o jej perfekcyjne zaszpachlowanie – każda nierówność będzie bardzo widoczna.

Główne oświetlenie w części dziennej stanowią popularne sufitowe ‚tubki’, a także dwie lampy – wisząca nad stołem i stojąca skok sofy – obie z IKEI.

Osobną kwestią jest oświetlenie kuchni. Ta strefa musi być bardzo dobrze oświetlona w trakcie pracy przy przygotowywaniu posiłków, a jednocześnie prezentować się bardzo atrakcyjnie, gdy kuchnia nie jest używana – jest to przecież pomieszczenie całkowicie otwarte na salon.
Kuchnia, oprócz oświetlenia górnego, ma więc swoje listwy LED umieszczone pod szafkami.


Łącząc wiele rodzajów i źródeł oświetlenia, nie popełnijcie podstawowego błędu – dobierzcie możliwie jednolitą barwę światła w każdej lampie i w każdym źródle światła. Barwy świateł oznaczone są przez producentów, zazwyczaj taka informacja znajduje się na opakowaniu żarówek, świetlówek lub opraw LED. Poprzez oznaczenie wyrażane w Kelwinach (K) można ustalić jaką temperaturę barwową ma dane źródło światła. W uproszczeniu można przyjąć, że dzielimy je na zimne, neutralne i ciepłe. W mieszkaniach raczej unikajcie oświetlenia zimnego, skupcie się na cieplejszych barwach światła. W przypadku tego mieszkania wszystkie źródła miały barwę ciepłą

Żeby optycznie powiększyć przestrzeń zaprojektowaliśmy dużą taflę lustra na ścianie pomiędzy aneksem kuchennym, salonem i mikroprzedpokojem. Dzięki temu było możliwe częściowe zamaskowanie boku zabudowy kuchennej (bezpośrednio za ścianką z lustrem znajduje się bok lodówki, która dzięki takiemu rozwiązaniu jest praktycznie niewidoczna) oraz zapewnienie dodatkowych odbić światła, które doświetlają tę część mieszkania.

Funkcjonalna, mała kuchnia

W bardzo popularnych obecnie mieszkaniach z aneksem kuchennym sporym problemem jest zwykle niedostateczna powierzchnia blatu roboczego. Aneksy mają być, co naturalne, niezbyt duże, co powoduje, że nie zapewniają często niezbędnego miejsca na wszystkie sprzęty, akcesoria oraz nie wystarczają do wygodnej pracy w kuchni. Niewielkie powierzchnie blatów sprawiają, że są one też zwykle zastawione różnymi kuchennymi przedmiotami, co sprawia wrażenie nieustannego bałaganu.

Nawet w niewielkich mieszkaniach proponujemy zwykle, żeby starać się w jakiś sposób zwiększyć powierzchnię blatu roboczego oraz przynajmniej optycznie wydzielić aneks kuchenny z przestrzeni dziennej. W przypadku tej realizacji zaprojektowaliśmy dodatkowy blat w formie półwyspy lub barku, który bardzo znacząco poprawił możliwość wygodnej pracy, a jednocześnie stał się barierą pomiędzy kuchnią a salonem. Bardzo polecamy takie rozwiązanie!

Dekoracje, meble i dodatki

Udało nam się sprawić, że niestandardowy, wydłużony kształt części dziennej stał się atutem. Szukając miejsca na zaprezentowanie utrzymanych w stylu bluesowym dekoracji, długa ściana była naszym naturalnym wyborem. Pomysłów na jej wykorzystanie było kilka – ostatecznie zdecydowaliśmy się na zastosowanie płytki ceglanej, w kilku odmianach kolorystycznych. Żeby nie było nudno i ciężko – cegłę ułożyliśmy tylko w górnej połowie ściany, a od malowanej na ciemnoszaro ściany oddzieliliśmy ją listwą MDF. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędziliśmy też sporo pieniędzy.

Ceglana ściana okazała się być świetnym tłem dla bluesowych zdjęć wybranych wspólnie z Klientem i jego pamiątkowej gitary.

Przeciwległą ścianę wykończyliśmy betonowym tynkiem strukturalnym, z widocznymi wżerami i nierówną powierzchnią. To o wiele ciekawsze rozwiązanie niż malowanie wszystkiego farbą. A przy tym aplikacja tego materiału nie jest aż tak trudna – można to zrobić nawet samodzielnie, korzystając z odpowiednich specjalistycznych mieszanek.

Jeśli chodzi o pozostałe materiały wykorzystane we wnętrzu, szukaliśmy mebli i dodatków, które będą oddawały loftowy, industrialny charakter wnętrza. Większość mebli i dodatków zostało kupionych w IKEI. To pokazuje, że ciekawa i niebanalna aranżacja mieszkania wcale nie musi być droga!

Zobacz również

MIESZKANIE PONADSTYLOWE I PONADCZASOWE

Niewielkie, kompaktowe mieszkanie, zaprojektowane dla pary młodych ludzi związanych designem. Ponieważ inwestorzy byli już mocno znużeni jasnymi, prostymi, skandynawskimi wnętrzami- w projekcie tego mieszkania kierowaliśmy

CASESTUDY: Mieszkanie bluesowe

Stanęliśmy przed dość trudnym zadaniem.Naszym Klientem był młody mężczyzna, dla którego mieliśmy zaprojektować jego pierwsze własne mieszkanie. Ponieważ jest wielkim fanem muzyki bluesowej – mieszkanie

Odezwij się do nas, my odezwiemy się do Ciebie!

+48 696029912

Adres ul. Reszelska 10/6; 54-113 Wrocław

Email hello@wemake.pl

© 2020 – we.make                 

Polityka prywatności

Część fotografii przedstawia projekty wnętrz zrealizowane dla pracowni Partner Design

Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Podaj swój adres email, a zupełnie niezobowiązująco prześlemy Ci szczegółowe informacje na temat etapów współpracy, zawartości projektu, terminów i cen.