fbpx

Współpraca z projektantem wnętrz. Wszystko co chcielibyście wiedzieć.

W tym artykule postaramy się Wam odpowiedzieć dlaczego tak uważamy. Jednocześnie chcemy Wam odpowiedzieć na pytania, które w rozmowach z naszymi Klientami padają najczęściej.

Czy warto korzystać w usług projektanta wnętrz?!

Zdecydowanie warto! Jeśli nie jest to dla Was oczywiste, uważamy, że powinniście to przynajmniej bardzo poważnie rozważyć i podjąć świadomą decyzję o skorzystaniu z usług pracowni projektowej lub o samodzielnym zaplanowaniu Waszego domu, mieszkania lub biura.


Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że zdarzają się przypadki, w których coś poszło nie tak i klienci nie są zbyt zadowoleni z efektu końcowego współpracy, ale jeśli będziecie korzystać ze sprawdzonych, profesjonalnych pracowni projektowych, będziecie świadomi całego procesu jaki Was czeka – wszystko powinno pójść ok.

Zatem żeby uniknąć niepowodzenia projektu, Waszego niezadowolenia i maksymalnie usprawnić proces projektowy, zapoznajcie się z tym co opisaliśmy poniżej. Na pewno ułatwi Wam to podjęcie decyzji, odpowiednie przygotowanie się do współpracy i wyciągnięcie z niej maksymalnie wielu korzyści dla Was. Pamiętajcie, że sukces współpracy z projektantem zależy również od Was.

Czy w każdym wypadku powinniście korzystać z usług pracowni projektowej?

Bądźmy szczerzy i postawmy sprawę jasno. Odpowiedź brzmi: NIE – oczywiście są takie sytuacje, kiedy naszym zdaniem lepiej do sprawy podejść samodzielnie.
Kiedy to rekomendujemy?

Miedzy innymi wtedy, gdy macie bardzo niski budżet na realizacje wszystkich prac.
I nie piszemy tego dlatego, że ‚sodóweczka’ uderzyła nam do głowy albo, że nie chcemy się zajmować prostymi, budżetowymi mieszkaniami. Nic z tych rzeczy! Ale ujmijmy sprawę wprost i bez owijania w bawełnę. Profesjonalne projektowanie kosztuje. W zależności od sytuacji czasem więcej, czasem mniej. Ale radzimy nie łudzić się, że niższy budżet na realizację oznacza niższą cenę projektu. To tak nie działa – niezależnie od prognozowanej ceny realizacji, zaangażowanie projektanta jest ogromne, a czas poświęcony na wykonanie projektu jest liczony nie w godzinach tylko w dniach lub tygodniach. Dla tych bardziej ekonomicznych projektów niekiedy potrzeba go nawet więcej, żeby wszystko udało się odpowiednio zoptymalizować.

Podsumowując. Jeśli na urządzenie Waszego mieszkania macie naprawdę niewielki budżet, to sądzimy, że sądzimy, że priorytetem powinno się dla Was stać racjonalne dysponowanie pieniędzmi. Wydatek na projekt stanowiłby w takim przypadku zbyt znaczącą część całościowego budżetu, więc raczej sugerujemy samodzielne zaplanowanie całego procesu.

Co możecie zrobić, żeby pomóc sobie w takiej sytuacji?

 • Przeanalizujcie jaką całkowita kwotę możesz wydać na mieszkanie.
 • Ustalcie jakie prace są priorytetowe do wykonania, a jakie moglibyście ewentualnie odłożyć na później lub całkowicie z nich zrezygnować.
 • Prześledźcie internet, blogi, vlogi, prasę wnętrzarską – pozbierajcie inspiracje
 • Zastanówcie się nad rozwiązaniami DYI – być może coś w mieszkaniu móglibyście wykonać zupełnie samodzielnie (tylko przeanalizujcie, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie tańsze, bo bardzo często okazuje się zupełnie odwrotnie!)
 • Jeśli potrzebujecie pomocy specjalisty – zamiast zamawiać cały projekt mieszkania, poproście o jednorazową konsultację (nawet wykonaną zdalnie, na Skypie). Ustalcie jakie tematy chcielibyście omówić z projektantem i w czym konkretnie potrzebujecie porady. Choć oczywiście taka konsultacja nie rozwiąże pewnie wszystkich Waszych problemów – na pewno będzie bardzo pomocna i jednocześnie nieporównanie tańsza niż kompletny projekt.
 • Wielu projektantów z przyjemnością umówi się z Wami na taką rozmowę. Jeśli chcielibyście skorzystać z takiej konsultacji u nas – dajcie znać, kliknijcie tu i napiszcie z czym macie problem .

W pełni rozumiemy też sytuację, gdy mając dużą smykałkę do designu, kompozycji, urządzania przestrzeni, chęć nauki (choćby na YouTube) rzeczy, o których wiecie nieco mniej – zdecydujecie się na całkowicie samodzielne zaaranżowanie swojego mieszkania.


Próbujcie, trzymamy kciuki! Pamiętajcie, że to również nie zamyka Wam drogi do konsultacji architektonicznych, gdy będziecie potrzebować pomocy na którymś etapie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektanta?

Wybór projektanta lub pracowni projektowej, to ważna decyzja. Ale zauważamy, że wiele osób trochę nie docenia kluczowej roli architekta w procesie powstawania swojego mieszkania lub domu i kieruje się niezbyt trafionymi kryteriami jego wyboru. Weźcie pod uwagę, że skutki tej decyzji są naprawdę długoterminowe i mogą być kosztowne – z wnętrza będziecie korzystać pewnie przez conajmniej kilka kolejnych lat, a może zostanie z Wami na jeszcze dłużej?

Co zrobić? Czym się kierować? W pierwszej kolejności proponujemy sięgnąć pamięcią czy nie byliście w ostatnim czasie w jakimś mieszkaniu znajomego lub kogoś z rodziny, którego wnętrze wywarło na was wrażenie, a było projektowane przez profesjonalnego architekta wnętrz. Jeśli tak – poproście o taki kontakt, zapytajcie znajomych o rekomendację. To będzie dobry pierwszy krok.

Jeśli nie udało Wam się znaleźć nikogo takiego albo chcecie porównać różne oferty – najbardziej naturalną drogą poszukiwań będzie internet. Poszukajcie na portalach społecznościowych, wyszukiwarce, stronach branżowych projektanta lub pracownię, której prace zwróciły waszą szczególną uwagę. Prześledźcie dokładnie jej portfolio. Sprawdźcie, czy któraś z nich działa w waszej okolicy.


Aczkolwiek jeśli wnętrza jakiejś pracowni bardzo Wam się podobają – zapytajcie, czy możecie z nią zrealizować projekt całkowicie online. Wiele z nich chętnie się na to zgodzi – my uważamy, że realizacja projektu całkowicie zdalnie jest możliwa, a spotkania na Skypie w zupełności wystarczają, żeby przeprowadzić cały proces. Naszym zdaniem wkrótce może stać się to standardem.

Ważna uwaga – jeśli porównujecie kilka pracowni projektowych – pamiętajcie, żeby nie urządzać w tej sprawie prostego przetargu, w którym jedynym kryterium jest cena. Radzimy wziąć pod uwagę więcej aspektów:

 • termin realizacji projektu. Zazwyczaj projektant nie będzie mógł rozpocząć projektowania od razu (a jeśli będzie mógł zacząć projektować ‚od zaraz’, to niech zapali Wam się mała, żółta lampka ostrzegawcza). Zwróćcie też uwagę, żeby projekt mógł być przeprowadzony w rozsądnym terminie. Projekt w dwa tygodnie? Niemożliwe, nie nabierajcie się na to, będzie zrobiony niedokładnie lub niekompletnie. Projekt w pół roku? Będzie pewnie zbyt rozwlekle prowadzony. Zazwyczaj powinny wystarczyć 2-3 miesiące. Tego się trzymajcie.
 • rekomendacje – zobaczcie na Facebook’u lub na stronie internetowej czy firma ma opinie swoich byłych klientów. Może będziecie w stanie bezpośrednio się z nimi skontaktować i spróbować zweryfikować ich opinie, zadać dodatkowe pytania?
 • zdjęcia realizacji, nie tylko wizualizacje. Oczywiście wizualizacje są bardzo ważne, są też często niezwykle piękne. Możecie po nich wywnioskować, czy styl jaki prezentuje pracownia jest w miarę zbieżny z Waszym. Ale pamiętajcie, prawdziwym papierkiem lakmusowym pracowni projektowych są udane realizacje, a nie tylko cyfrowe obrazki. To zdjęcia rzeczywistych realizacji weryfikują klasę pracowni. Jeśli nie możecie ich znaleźć – zapytajcie o nie projektanta. Jeśli ich nie ma – żółta lampka niech się u Was zaświeci. A w zasadzie dwie żółte lampki. Wraz z syreną alarmową 🙂
 • komunikacja – byłoby bardzo dobrze, żeby kontakty z potencjalnym projektantem przebiegały sprawnie i w sposób bardzo klarowny. Macie prawo być rzetelnie i profesjonalnie obsługiwani, a wszystkie Wasze wątpliwości powinny być w miarę możliwości szybko rozwiewane. Jeśli czujecie, że jeszcze przed rozpoczęciem współpracy coś jest nie tak – poszukajcie kogoś innego.
 • TO COŚ – trudno to określić, ale musicie poczuć trochę chemii z osobami, z którymi będziecie wspólnie pracowali nad Waszym przyszłym domem. To trochę więcej niż mięta, trochę mniej niż motyle w brzuchu. Jak już to poczujecie, to będziecie wiedzieli o czym piszemy

No dobra, jesteście zdecydowani. Kiedy powinniście rozpocząć współpracę z architektem wnętrz?

Uniwersalną odpowiedzią na tak zadane pytanie jest: możliwie jak najwcześniej.
Im wcześniej wybierzecie projektanta i rozpoczniecie z nim pracę nad projektem Waszego mieszkania lub domu, tym prawdopodobnie więcej czasu będziecie mogli na nią poświęcić, dokładniej przeanalizować więcej kwestii. W końcowym rozrachunku – będziecie też wcześniej przygotowani na wydatki, które musicie ponieść. To niezwykle ważne.


Poza tym istotną różnicę robi tempo prowadzenia prac – im mniejsza presja będzie nad Wami ciążyć – tym proces kreatywny będzie mógł się toczyć znacznie płynniej i spokojniej. Zwykle takie projekty są po prostu lepsze.

Nie czekajcie na ostatni moment. Jeśli wydaje Wam się, że czasu jest wystarczająco dużo – zweryfikujcie to – może się okazać, że jesteście zbyt dużymi optymistami, albo nie wzięliście czegoś pod uwagę.


Przykład? Proszę bardzo.
Jeśli kupiliście mieszkanie lub dom od dewelopera, sprawdźcie w umowie lub zapytajcie w biurze sprzedaży czy macie możliwość dokonania zmian lokatorskich. Prawdopodobnie otrzymacie informację, że do pewnej z góry ustalonej daty możecie przedstawić swoją propozycję układu ścian działowych, układu instalacji elektrycznych i sanitarnych.
O ile sam układ ścian działowych można zaprojektować najczęściej dość szybko, o tyle układ instalacji w procesie projektowym powstaje niemal na samym końcu – a żeby znaleźć się w tym punkcie potrzeba zazwyczaj kilku tygodni pracy. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych – dużo spraw można przyspieszyć. Ale wszystko ma swoją cenę – w tym wypadku będzie nią dokładność. Jeśli więc chcecie, żeby układ punktów i obwodów elektrycznych był naprawdę przemyślany , funkcjonalny i spójny – zgłoście się do projektanta możliwie jak najwcześniej, żeby wystarczyło Wam czasu na zaprojektowanie wszystkich zmian i przekazanie ich do dewelopera. Czy instalację można potem przerobić? Można, ale to dodatkowe koszty i czas, który wykonawca będzie musiał na to poświęcić.

Macie już wybranego wykonawcę i ustalacie termin rozpoczęcia prac? Świetnie, pod warunkiem, że macie już ustalony termin zakończenia prac projektowych z architektem. Musicie wiedzieć, że nie ma nic gorszego, niż wykonawca, który wydzwania do Was, że nie ma co robić z powodu braku dostarczenia na czas projektu. Nie mówcie potem, że nie ostrzegaliśmy 🙂

Jak długo trwa realizacja projektu?

To oczywiście zależy od wielu czynników: wielkości mieszkania, stylu i ilości elementów, które ma do zaprojektowania architekt, szybkości podejmowania decyzji i sprawności kontaktu pomiędzy Wami a pracownią projektową.

Jeśli mielibyśmy to jakoś uogólnić – załóżmy, że do zaprojektowania jest dość standardowe trzypokojowe mieszkanie o powierzchni około 65m2, współpraca przebiega bez zarzutu, w ramach projektu architekt ma przygotować jedną koncepcje, do której możecie wnieść dwukrotnie swoje uwagi. Oprócz tego macie otrzymać projekt wykonawczy i zestawienie kosztowo-materiałowe, w międzyczasie macie zaplanowane około 3 spotkania robocze dotyczące projektu (osobiście lub zdalnie).
Optymalny czas na zrealizowanie takiego projektu, od pierwszego spotkania do ostatniego rysunku – około 8-10 tygodni.

Jeśli projekt jest wyjątkowo skomplikowany, liczba pomieszczeń jest duża, budżet jest odpowiednio wysoki, a realizacja ma być bardzo przemyślana i skrupulatnie przeprowadzona – może się to bardzo mocno rozciągnąć w czasie.

Aha weźcie pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Nie zakładajcie tych terminów na styk. Dobrzy, doświadczeni projektanci (a na takich powinno Wam szczególnie zależeć) zazwyczaj mają pewną kolejkę projektów i nie są w stanie rozpocząć kolejnych z dnia na dzień. Pewnie będziecie musieli trochę poczekać. Uwzględnijcie to, żebyście się potem niepotrzebnie nie stresowali.

Jakie informacje powinieneś przekazać architektowi na początku współpracy?

Standardowy pakiet informacji jest w większości wypadków taki sam – zostaniecie poproszeni o rysunki z rzutami mieszkania lub domu, który jest do zaprojektowania oraz o posiadane przez Was informacje techniczne, dotyczące nieruchomości. Takich informacji będą od Was chcieli wszyscy projektanci, to pewne.

To czego wybrany przez Was projektant będzie chciał ponad to, zależy w dużej mierze od jego stylu pracy.
Być może będzie chciał po prostu z Wami porozmawiać o Waszych oczekiwaniach dotyczących mieszkania, być może poprosi Was o przesłanie kilku inspiracji. Może przeprowadzi z Wami wywiad dotyczący Waszego stylu życia, rodziny, planów, zwyczajów domowych; może prześle Wam ankietę do wypełnienia.
A może wszystko powyższe naraz? 🙂 ( tak na przykład robi nasza pracownia – we.make).

Jedno jest ważne. Jeśli nawet projektant o coś Was nie zapyta, macie wrażenie, że coś pominął, albo jest coś o czym szczególnie chcielibyście powiedzieć – nie wstydźcie się – zwróćcie na to uwagę od razu, zaznaczcie, że to dla Was szczególnie ważne.

Jeszcze jedna ważna rada. Budżet. Często jest to pewnego rodzaju niedopowiedzenie, albo temat na tyle dyskretny, że kwestia pojawia się w rozmowach na temat projektu zbyt późno – uważamy, że niesłusznie. To żaden temat tabu – to bardzo istotny element, który może świadczyć o powodzeniu lub całkowitej porażce projektu. Pamiętajcie, że żaden profesjonalista nie będzie Was oceniał pod kątem budżetu jaki posiadacie – to całkowicie naturalne, że są mieszkania tańsze i droższe.

U nas jest to jeden z pierwszych tematów, które poruszamy już na pierwszych etapach rozmów o projektowaniu – jest to niemal jedno z pierwszych pytań, które zadajemy. Nie robimy tego, żeby szufladkować klientów – wręcz przeciwnie. Robimy to, bo chcemy mieć pewność, że projekt się uda, będziecie z niego zadowoleni i będziecie go w stanie w stu procentach zrealizować. Może się okazać, że budżet na Wasze mieszkanie jest na przykład mocno niedoszacowany i Waszych planów po prostu nie będziemy w stanie przekuć w aranżacje wnętrza. Im wcześniej o tym pogadamy, tym lepiej.

Czego oczekiwać?

Przede wszystkim powinniście oczekiwać komfortowej współpracy, pod każdym względem.
Przez cały czas współpracy nie powinno Was opuszczać wrażenie, że projektant panuje nad procesem projektowym. To normalne, że czasem musicie zwrócić jego uwagę na pewne kwestie, których być może pierwotnie nie uwzględnił (często się zdarza, że pewne rozwiązania, które można zastać w domach lub mieszkaniach wcale nie są tak oczywiste na pierwszy rzut oka – budownictwo to wszak skomplikowana i rozległa dyscyplina) – niemniej, generalnie architekt powinien Was prowadzić za rękę.

Oczywiście tutaj negatywnym i stresującym czynnikiem potrafi być czas. Dlatego tak ważne jest, żebyście zgłosili się do projektanta jak najwcześniej.

Od profesjonalnego architekta możecie wymagać uwzględnienia wszystkich Waszych potrzeb w projekcie. Zdajemy sobie sprawę, że czasem wielu kwestii nie da się pogodzić i z niektórych spraw trzeba zrezygnować, ale w takich wypadkach projektant powinien umieć Wam to w jasny, klarowny sposób wytłumaczyć, przedstawić możliwe alternatywy i uzasadnić.

Z pewnością powinniście oczekiwać, że projektant będzie Wam potrafił doradzić, bazując przede wszystkim na swojej wiedzy i doświadczeniu. Architektura wnętrz to nie jest dyscyplina ścisła, nie ma w niej często prostych, oczywistych odpowiedzi. Architekt nie podejmie wielu decyzji za Was, ale powinien Wam przedstawić rozsądne argumenty ‚za’ i ‚przeciw’ poszczególnym opcjom i być dla Was wsparciem przy podejmowaniu tych wyborów – często bardzo odważnych.

Czy warto mieć kilka koncepcji do wyboru czy lepiej mieć jedną a dobrą?

Kilka punktów wyżej opisywaliśmy czym się kierować i jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze projektanta lub pracowni projektowej, z którą chcecie współpracować. Nie napisaliśmy tam o jednej sprawie, którą poruszamy tutaj. Nie było tam kryterium liczby koncepcji, które ma Wam przedstawić projektant. Jest to częste pytanie, które nam zadajecie, jednocześnie niemal odwieczny dylemat projektantów i klientów.

Przedstawiamy Wam zatem nasze ugruntowane stanowisko w tej sprawie – według nas nie warto zawracać sobie głowy liczbą wersji projektu.
Jeśli projektant ma odpowiednie wyczucie i dobrze zaplanowany proces sondowania Waszych potrzeb i wymagań, dobrą intuicję i potrafi wyczuć Was styl przekuwając go na interesujący projekt – doradzamy, żeby skupić się tylko na jednej koncepcji, a nie tworzyć różne alternatywy.

Znacznie lepiej skupić się na jednej koncepcji, którą ‚czuje’ zarówno klient jak i architekt. Jeśli któraś ze stron nabiera przekonania, że coś trzeba w niej zmienić – to po prostu się to zmienia. Lepiej pracować nad jedną wersją, a w razie potrzeby dokonywać w niej zmian (nawet radykalnych), niż poświęcać czas i energię na tworzenie kilku opcji. Nasze doświadczenia jednoznacznie wskazują na przewagę tego podejścia i tego staramy się trzymać.

Podsumowując. Dlaczego warto?

Naszym zdaniem są trzy podstawowe zalety korzystania z usług profesjonalnego architekta wnętrz

 • możliwość zaprojektowania wnętrza kompletnego, tzn. takiego, które jest poprawne pod względem funkcjonalnym, uwzględniającego indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców i dopasowane stylistycznie do gustu inwestora.
  Jest to efekt specjalistycznej wiedzy architektonicznej, doświadczenia w projektowaniu różnych wnętrz oraz umiejętności pracy w specyficznych, dość skomplikowanych programach, które umożliwiają dokładne zaplanowanie i wizualizowanie przestrzeni.
  Krótko mówiąc – wykorzystując architekta, nie musicie uczyć się na własnych błędach, tylko bazujecie na jego często wieloletniej praktyce i wyrobionym stylu, doskonałej wyobraźni i kreatywności.
  To jest właśnie ta rzecz, której nie da się ująć w budżecie i harmonogramie, a która jest kwintesencją projektu.
 • oszczędność czasu.
  W tym zakresie nie ma wątpliwości – płacąc za projekt kupujecie w dużej mierze czas, który projektant poświeci na przemyślane zaaranżowanie Waszego wnętrza, a którego Wy nie musicie na to poświęcać. Ci z Was, którzy już to przechodzili wiedzą, że ta oszczędność czasu jest po prostu nie do przecenienia.
 • Czy zatrudnienie projektanta to oszczędność pieniędzy?
  Tak, oczywiście! Dobrze przygotowany projekt pozwoli Wam zaoszczędzić część pieniędzy na materiałach, unikniecie skutków nietrafionych wyborów, zaoszczędzicie na czasie ekipy wykończeniowej. Projekt pozwoli Wam dokonać niezbędnych kalkulacji, dzięki której z dużym wyprzedzeniem będziecie mogli zaplanować wydatki i się do nich przygotować, a to również kolosalne pole do możliwych oszczędności. Z wyprzedzeniem możecie też zdecydować, że pewne wydatki przesuwacie na później, albo całkowicie z nich rezygnujecie.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące współpracy z architektami – zadajcie je w komentarzu poniżej – postaramy się odpowiedzieć. Zachęcamy też do dyskusji i kontaktu z nami!

Zobacz również

MIESZKANIE PONADSTYLOWE I PONADCZASOWE

Niewielkie, kompaktowe mieszkanie, zaprojektowane dla pary młodych ludzi związanych designem. Ponieważ inwestorzy byli już mocno znużeni jasnymi, prostymi, skandynawskimi wnętrzami- w projekcie tego mieszkania kierowaliśmy

CASESTUDY: Mieszkanie bluesowe

Stanęliśmy przed dość trudnym zadaniem.Naszym Klientem był młody mężczyzna, dla którego mieliśmy zaprojektować jego pierwsze własne mieszkanie. Ponieważ jest wielkim fanem muzyki bluesowej – mieszkanie

Odezwij się do nas, my odezwiemy się do Ciebie!

+48 696029912

Adres ul. Reszelska 10/6; 54-113 Wrocław

Email hello@wemake.pl

© 2020 – we.make                 

Polityka prywatności

Część fotografii przedstawia projekty wnętrz zrealizowane dla pracowni Partner Design

Chcesz poznać szczegóły współpracy?

Podaj swój adres email, a zupełnie niezobowiązująco prześlemy Ci szczegółowe informacje na temat etapów współpracy, zawartości projektu, terminów i cen.